SANAYİCİNİN SİYASİLERE MEKTUBU


Ülkeme yön vermek iddiasıyla siyasete soyunmuş, fakat ülkemi yüzküsür yıldır soyanların tezgâhında görev almak için birbirleri ile yarışta olan, bilerek veya bilmeyerek yaptıkları manevralar ile ülkemin geleceğini, ekonomisini, sosyal değerlerini hançerleyen, yeter ki iktidar olayım hırsı ile verdiği mesajlarla ülkemin içinde gelişimi felç eden, uluslararası arenada ise ülkeme tamiri mümkün olmayan darbeler indirenlere halkım adına sesleniyor ve diyorum;

Biz sanayiciler, tüccarlar ve diğer ülkemizin üretici güçleri, işyerlerimizde bin bir sıkıntı çekmekteyiz. Fiziki sorunlar, finansman, üretim, pazar, yetişmiş iş gücü sorunları yaşayarak, alnımız çatlıyor, belimiz kırılıyor, beynimiz patlıyor, yüreğimiz sıkıntılardan dolayı ha durdu, ha duracak oluyor. Yani kazanırken çok büyük sıkıntılar çekiyoruz.

Malumunuz olsun, devletin giderlerini karşılamak, ülkenin gelişimini sağlamak için, gerekli olan finansman kaynağını, bizim verdiğimiz vergiler ve cezalarla temin ediyorsunuz. Malumunuz olsun diyorum, çünkü ülkemizi yönetmeye talip olduğunu söyleyen sizlerin davranışlarınıza baktığımızda, bizim üretmek için ne zorluklar çektiğimizi anlamadıklarınızı görüyoruz.

Biz üretirken, üretimin içinde doğan sorunlar, bazen bizi ağlatıyor, bazen bizi alaya aldırtıyor, bazen bize insanlık onurumuzdan taviz verdirecek noktaya getirtiriyor. Kısacası üretirken çektiklerimizi bir Allah biliyor, birde biz biliyoruz. Kazancımızın kaynağında bu sıkıntılar bulunuyor. Onun için bizim kazancımız çok azizdir ve değerlidir. Kazancımızın en büyük ortağının devlet olduğu da malumunuzdur. Devlet ortak olduğunu hatırlamalıdır. Elindeki gücü, halkının emeğini, alın terini, gasp etmede kullanmamalı, ortak ise, zahmet edip çalışma masamıza buyurmalı, yaptığımız plan ve programlarımızın, hem bizi hemde ülkemizi ileriye götürüp götüremeyeceği hakkında kurumları vasıtası ile yardımcı olmalıdır.

Devlet müfettiş olmadığını öğrenmeli, sosyal devlet olması gereğinin farkına varmalıdır. Bu güne kadar insanımızın eğitimsizliğinden istifade ederek, bin bir zahmet çekerek elimize aldığımız ekmeğimizi, artık elimizden alamayacağını öğrenmelidir. Kazandığımdan pay almak istiyor ise benimle birlikte elini taşın altına koymak zorunda olduğunu anlamalıdır. Ancak bunları yaptıktan sonra benim kazancımdan pay alabilir. Aldığı payı harcarken de bilmelidir ki, ülkenin gelişiminde kullanırsa, plan ve programlarla ülkeyi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmada değerlendirirse görevini yapmış olur.

Ama gel gör ki,
Ülkeyi yönetmeye talip olan sizler, üretim, ticaret, sanayi ve pazarlamada çektiğimiz sıkıntıları hiç önemsemiyor, verdiğimiz mücadele ile oluşan üretim güçlerimizi korumak için, hiç bir gayret sarf etmiyorsunuz. Tam tersine siyasi ihtiraslar uğruna, kazançlarımızla oluşan hazinedeki kaynakları, kendiniz ve taraftarlarınız tarafında paylaşılması uğruna, verdiğiniz demeç ve beyanatlarla hem uluslararası arenada, hemde ülkemiz içinde bizi iş yapamayacak hale getirtiyor ve bin bir sıkıntı ve ızdırapla oluşturduğumuz ekonomik gücümüzü, bir çırpıda yerle yeksan hale getiriyorsunuz.

Meydanlara, bu ülke için düşündüğünüz projeler ile çıkmıyorsunuz. Dünyanın ulaştığı teknolojik seviyeye, bizi nasıl çıkaracağınız hakkında hiç kelam etmiyorsunuz ve görünen o ki, bunu düşünecek seviyede de değilsiniz. Sizler, meydanlarda, gözümüzün içine baka baka, birbirinizin çapsızlıklarını, hırsızlıklarını, bu ülkeye olan ihanet komplolarının içinde nasıl yer aldıklarınızdan dem vuruyor, ülke için yapılan bir hizmet varsa da, toplum onu fark etmesin diye, o hizmeti fütursuzca karalıyorsunuz.

Size soruyorum, sizler kimin hesabına çalışıyorsunuz. Bize sarı ırk dediler diye, bizim aptal bir millet olduğumuzu sanıyor ve hesap sormayacağımızı mı zannediyorsunuz? Hayır hayır, bu millet sabrında öfkesini gizliyor ve bütün siyasilere ülkemin üretici güçleri adına şunu söylüyorum. Sizi, biz iyi tanıyoruz. Kendinizi düzeltmezseniz, önceliğiniz ülkenin çıkarları olmazsa, bu millet kendisine sahip çıkacak siyasileri elbet içinden çıkaracak ve üretemeyenleri de sandıkta boğacaktır.

Saygılarımla

Mehmet Mahşuk GÜLAÇAR

 

Avrasya Esnaf Gazetesi Mart 2014 Alıntı.


Mehmet Mahşuk GÜLAÇAR
Yönetim Kurulu Başkanı
Yazara Ait Diğer Makaleler
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ (2014-09-12)
TRİOS 2023 İLE İOSB'DE DOĞAN DEĞİŞİM VE GELİŞİM TALEPLERİ (2014-07-07)
SANAYİCİNİN SİYASİLERE MEKTUBU (2014-03-27)
KAMU, ÜNİVERSİTE, SANAYİ İŞBİRLİĞİ (2014-03-19)
BAŞKANIN MESAJI (2014-03-13)
DERSANKOOP’TA BAYRAK DEĞİŞİMİ (2013-05-09)
Başkanın Mesajı (2011-08-17)


Bookmark and Share7 kişi online